Anioł Stróż z dłońmi złożonymi na znak modlitwy, to porcelanowa figurka naścienna pełniąca funkcję domowej kropielniczki.  Naczynko na wodę święconą w kształcie muszli, nawiązuje do biblijnej sceny chrztu Chrystusa w Jordanie.

 

Zawieszanie małych kropielniczek w domach mieszkalnych to zwyczaj, który wywodzi się z żydowskiej praktyki rytualnego obmywania rąk zaraz po powrocie do domu. Obrzęd ten był podwaliną dla późniejszego umieszczania kropielnic przy wejściach do kościołów, a następnie także mieszkań.

 

Woda święcona to woda popbłogosławiona przez biskupa, księdza lub diakona. W Kościele katolickim używana jest do udzielania sakramentu chrztu i błogosławieństwa osób, rzeczy i miejsc. Zwyczaj święceniama duże znaczenie w Kościele, wyniaka z wiary w oczyszczającą moc wody, o której mowa w Starym Testamencie.

 

Najstarsze polskie kropielniczki domowe pochodzą z drugiej połowy XVIII w. i są wykonane w stylu barokowym. Najczęściej spotykane są egzemplarze z przedstawieniami Anioła Stróża, Chrystusa lub modlącej się Matki Boskiej. Postać Anioła Stróża często przedstawiana jest jako dziecko, dla podkreślenia jego niewinności i czystości.

 

Zwyczaj wieszania niewielkich kropielniczek przy wejściach do mieszkań był ważnym elementem prywatnej dewocji związanej z obrzędami religijnymi poza kościołem, w przestrzeni domowej. Zwyczaj ten zaczął zanikać w II poł. XX. w.

 

Dziś rośnie zainteresowanie kropielniczkami, nie tylko jako przedmiotem kultu religijnego ale i ze względu na motywy ikonograficzne, które również sprawdzają się w świeckiej kulturze, na przykład jako dekoracja pokoiku dziecięcego, lub oryginalny prezent. Ciekawa forma porcelanowej figurki aniołka z koszyczkiem w formie muszli, może być dowolnie zaadopotowana w zależności od potrzeby. 

 

Porcelana ręcznie malowana, ze złoconymi elementami.

Porcelanowy aniołek. Figurka ręcznie malowana i złocona. Polska XIX/XX w.

380,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 17 cm